Sport jako alternatywa dla laptopa i telefonu. Jak to robią w szkołach, które mają potem sukcesy?

25 październik 2022

Był ceremoniał olimpijski z przyrzeczeniami uczniów i sędziów. W Jaworzu w hali sportowej uroczyście rozpoczęto sportowy rok szkolny w powiecie bielskim. Tylko w minionym roku, mimo problemów z Covid-19, w rywalizacji na szczeblu powiatowym wzięło udział 2,5 tysiąca uczniów.

- U nas w szkole nie ma mody na zwalnianie z w-f, także w starszych klasach. Fenomen tkwi w tym, że mam doskonałych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy od najmłodszych klas zarażają dzieci do sportu. Najpierw na lekcji, potem na zajęciach dodatkowych np. namawiając do udziału w lekkoatletycznych czwartkach – mówi Ewa Cholewik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzu. W powiecie bielskim działa w sumie 31 uczniowskich klubów sportowych.

Inauguracja była okazją do podsumowania zeszłorocznych zmagań, docenienia nauczycieli i animatorów sportu. Samorząd powiatowy nie tylko dopinguje młodzież, ale też współfinansuje rozgrywki organizowane przez Szkolny Związek Sportowy.

W czym dzieci i młodzież z powiatu bielskiego osiągają najlepsze wyniki? – To szeroko pojęta lekkoatletyka, w której sukcesy odnosi SP nr 1 z Jaworza i Zespół Szkolno-Przedszkolny z Jasienicy. W województwie śląskim wiedzą też, że w tenisie stołowym równych sobie nie mają uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ligocie, a w Szkole Podstawowej nr 2 w Bystrej stawiają na piłkę ręczną, w której świetnie spisują się dziewczęta – mówi Dariusz Janko, przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.

Powiatowy związek organizuje rocznie ok. 36 rozgrywek finałowych w 3 kategoriach wiekowych: dzieci do 6 klasy, klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych. Wcześniej odbywa się rywalizacja na szczeblach: szkolnym, a potem miejskim i gminnym. Najlepsi uczniowie reprezentują powiat bielski w województwie śląskim i w rozgrywkach na poziomie ogólnopolskim.