DWA MEDALE W MARATONIE KAJAKOWYM

20 wrzesień 2022

Jakub i Bartosz Wizner zdobyli dwa medale podczas XXXVI Mistrzostw Polski w Maratonie Kajakowym, jakie odbyły się na Jeziorze Turawskim w weekend od 16 do 18 września.

Jakub Wizner, mieszkaniec Mazańcowic, kajakarz, reprezentujący Miejski Klub Sportowy Czechowice-Dziedzice, brązowy medal zdobył w konkurencji K2 seniorów na dystansie 28 km.

Z kolei jego brat Bartosz, kanadyjkarz, również reprezentujący czechowicki klub, w kategorii C1 juniorów na dystansie 17 km wywalczył wicemistrzostwo Polski w Maratonie Kajakowym.

To jedna z najtrudniejszych i najbardziej wyczerpujących konkurencji w kajakarstwie klasycznym. Rywalizacja polega na przepłynięciu pętli, a następnie wyjściu z wody i wykonaniu biegiem tzw. przenoski kajaka, by za chwilę wrócić do wody i rozpocząć kolejną pętlę. Zawody są więc bardzo widowiskowe – dużo się dzieje i czuć atmosferę rywalizacji.

Zależnie od grup wiekowych i konkurencji kajakarze i kanadyjkarze walczyli na dystansach 3,5, 7, 10,5, 14, 17, 21, 24,5 i 28 km. Zawody ściągnęły do Turawy kajakarzy i kanadyjkarzy z całej Polski. Organizatorem Mistrzostw Polski w Maratonie kajakowym na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego był Opolski Związek Kajakowy.