Polsko-niemiecka współpraca młodych sportowców w powiecie bielskim

20 wrzesień 2022

Biegi, skok w dal, skok wzwyż oraz rzut piłeczką palantową – w takich dyscyplinach rywalizowała młodzież w Międzynarodowych Zawodach Lekkoatletycznych BESKIDY 2022. To piąta edycja wydarzenia, które jest efektem polsko-niemieckiej współpracy między powiatem bielskim i powiatem Rhein-Erft.

Starosta bielski Andrzej Płonka podkreśla, że współpraca z powiatem położonym niedaleko Kolonii w Nadrenii Północnej-Westfalii trwa już 23 lata i odbywa się w różnych dziedzinach. Od początku duży nacisk kładziony jest na wspólne działania młodzieży.

- Kiedy okazało się, że oba powiaty mogą pochwalić się dobrymi klubami lekkoatletycznymi postanowiliśmy zorganizować zawody na próbę- raz u nas, raz u nich. Ostatnio przeszkodził nam Covid-19, tym bardziej cieszę się że udało się nam znowu spotkać na bieżni – mówi starosta Płonka. Z ponad 20-osobową delegacją sportowców z Rhein-Erft przyjechali wicestarosta Bernhard Ripp i Reiner Brackmann, przewodniczący Regionalnego Związku Lekkiej Atletyki Nadrenii Północnej (Region Południe-Wschód).

W reprezentacji powiatu bielskiego rywalizowali zawodnicy Miejskiego Klubu Sportowego Czechowice-Dziedzice i LKS Orzeł Kozy. Reprezentację miasta Bielsko-Biała tworzyli lekkoatleci Klubu Sportowego Sprint. W niemieckiej grupie byli przedstawiciele 8 klubów. Areną zawodów był stadion lekkoatletyczny w bielskiej Wapienicy.

- Rywalizację sportową traktujemy po przyjacielsku. Staraliśmy się obsadzić konkurencje najlepszymi zawodnikami, ale ważniejsze są kontakty między młodzieżą i atmosfera. Chcemy, żeby nasi goście dobrze się u nas czuli. Podobnie jest, kiedy my jedziemy na zawody do Niemiec – mówi Wioleta Homa, trenerka kadry powiatu bielskiego. Czy goście dobrze się u nas czuli? Wystarczy nadmienić, że po zawodach wspólnie bawili się tańcząc m.in. popularną belgijkę. Po rywalizacji na bieżni młodzi sportowcy mogli lepiej poznać się podczas grilla. Jak mówi trenerka, tak rodzą się przyjaźnie które potem trwają lata. Goście z Niemiec podczas 3-dniowego pobytu mieli okazję poznać powiat bielski, wędrując m.in. beskidzkimi szlakami.