GOSPODYNIE Z NAGRODAMI

13 wrzesień 2022

Koła Gospodyń Wiejskich z Jasienicy i Iłownicy w gminie Jasienica, zostały nagrodzone podczas Święta Powiatu Bielskiego, które w tym roku organizowane było z 46. Dniami Czechowic-Dziedzic.

Jedną z największych atrakcji wydarzenia były suto zastawione stoły na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Panie wzięły udział w przeglądzie „Kulinarne Dziedzictwo Pogranicza”, które przeprowadzono 27 sierpnia br.

Tradycyjnie wystąpiła też gmina Jasienica, reprezentowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z Jasienicy, Iłownicy, Świętoszówki, Landeka, Bierów, Rudzicy, Międzyrzecze Dolnego, Wieszcząt, Łazów i Mazańcowic. Nasze reprezentantki przygotowały wiele regionalnych potraw, które były ocenione w różnych kategoriach przez komisję sędziowską.

Komisja Konkursowa za najlepszą potrawę w kategorii „Danie główne” za pilaw z jagnięciny przyznało reprezentacji KGW Jasienica, z kolei w kategorii nalewki i napoje przyznano KGW Iłownica za nalewkę z czarnego bzu.

W konkursie wzięło udział 39 kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu bielskiego oraz goście ze Słowacji.

Zdjęcia na naszym profilu fb Jasienica po godzinach

Źródło i zdjęcia: Powiat Bielski

Zaś Koła Gospodyń Wiejskich z Jasienicy, Roztropic i Bielowicka w gminie Jasienica, zostały nagrodzone podczas XV Regionalnego Konkursu Wieńców Dożynkowych, który odbył się podczas Dożynek Gminnych w Goleszowie w ostatni weekend sierpnia.

W kategorii „wieńce płaskie”:

  • II miejsce zajęło KGW Jasienica,
  • III miejsce zajęło KGW Roztropice,
  • wyróżnienie otrzymało KGW Bielowicko.

Celem konkursu było pokazanie pięknych symboli zakończenia żniw, promowanie regionalnego rękodzieła ludowego, dziedzictwa kulturowego oraz tradycji ludowych, a także upowszechnianie atrakcyjności różnych szkół układania wieńców wykonanych z darów ziemi.

Konkurs zorganizowali: Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku- Białej (RZRKiOR), Gmina Goleszów, Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie.

Zdjęcia na naszym profilu fb Jasienica po godzinach