Wrzesień w górach – skorzystaj z wyjątkowych atrakcji i spędź jesienny czas aktywnie

13 wrzesień 2022
 
Wrzesień w górach – skorzystaj z wyjątkowych atrakcji i spędź jesienny czas aktywnie

Wrzesień w górach – skorzystaj z wyjątkowych atrakcji i spędź jesienny czas aktywnie

Jesienią polskie góry kuszą krajobrazami i zachwycają mnogością kolorów, są również świetnym pomysłem na spędzenie aktywnie wolnego czasu. Jeśli zastanawiacie się, jak jeszcze wykorzystać słoneczne dni, warto zapoznać się z ofertą górskich ośrodków turystycznych należących do Polskich Kolei Linowych, w których czeka na nas sporo niepowtarzalnych atrakcji.  

Jesień to idealna pora roku na górskie wycieczki, zwłaszcza jeśli dopisuje pogoda. Dodatkowo o tej porze roku góry mają do zaoferowania niepowtarzalny klimat: kolory – które dodają uroku szczytom – ciekawe aktywności, spokojne wędrówki i relaks blisko natury. Aby jednak wyjazd był udany, warto zapoznać się z atrakcjami, które na nas czekają w górach i wybrać kierunek odpowiedni dla siebie.  

Jesienne aktywności w górach – czyli gdzie warto

W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne kolei linowych. Wstępnie pierwsze z nich ruszą 10 października – zaczynając od ośrodka na Górze Żar – i potrwają do końca listopada. Zanim to jednak nastąpi, warto wykorzystać czas przed przestojami, związanymi przeglądami serwisowymi i skorzystać z uroków złotej jesieni oraz dostępnych atrakcji.
 Pieniny polecają się na jesień 
Odwiedzając Szczawnicę możemy być pewni, że góry odwdzięczą się nam malowniczymi krajobrazami, które pozwolą nacieszyć oko oraz aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu. Wybierając ten kierunek na swoją wycieczkę, warto skorzystać z dostępnej jeszcze oferty PKL, która umożliwia spływ łodzią Dunajcem, jak i wyjazd koleją krzesełkową na szczyt Palenicy, z której można zachwycać się krajobrazami Pienin, Tatr, Beskidów oraz Szczawnicy. Na miejscu znajduje się również wiele szlaków i ścieżek, które warto odkryć. Rodzinom z dziećmi polecamy ścieżkę edukacyjną „Mali Zdobywcy Gór”, rozpoczynającą się przy górnej stacji kolei na Palenicę.
Ośrodek turystyczny PKL Palenica w Szczawnicy

Ośrodek turystyczny PKL Palenica w Szczawnicy

Turystów zachęcamy do skorzystania z oferty gastronomicznej Restauracji Pod Kolejką, która serwuje dania kuchni regionalnej, przekąski oraz desery. Dodatkowo osoby posiadające bilet przejazdu w obie strony koleją PKL na Palenicę mogą skorzystać z 10% rabatu na cały asortyment w lokalach gastronomicznych należących do Grupy PKL – Restauracji pod Kolejką oraz w Szałasie Palenica.
Miłośnikom downhillu polecamy trasy rowerowe znajdujące się w ośrodku PKL Palenica, a także zawody rowerowe, które odbędą się już w pierwszy weekend października. Więcej informacji: https://www.pkl.pl/post/palenica/aktualnosci/cykl-zawodow-local-series-of-downhill.html.
• Aktywny weekend w kolorowych Beskidach
Jesienią warto wybrać się w Beskidy, które nie tylko zachwycają pięknymi kolorowymi widokami, ale również – za sprawą ekscytujących rozrywek – pozwalają uniknąć spadku energii. Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim tętni życiem o każdej porze roku. Jest miejscem wyjątkowym ze względu na lokalizację oraz atrakcje turystyczne na styku trzech żywiołów. Malownicze położenie Góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim w Beskidzie Małym stwarza możliwości aktywnego relaksu.
Turyści z tego górskiego szczytu, roztaczającego się nad Jeziorem Międzybrodzkim, mogą podziwiać nie tylko piękne jesienne krajobrazy, jeziora, poczuć wolność i moc płynącą z natury, ale także obserwować szybowcowe akrobacje lotników i paralotniarzy, na odważnych czeka także przelot widokowy.
Krajobrazy w ośrodku PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Krajobrazy w ośrodku PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim

Osoby posiadające bilety na przejazd w obie strony koleją PKL mogą do końca października skorzystać z 10% rabatu na cały asortyment w Restauracji Góra Żar. Do dyspozycji najmłodszych czekają też zjeżdżalnie i strefa zabaw.
Na Górze Żar pasjonaci kolarstwa downhillowego będą mogli skorzystać z tras rowerowych PKL Bike Parks o różnym stopniu trudności – począwszy od Easy Line, poprzez – Air Line, aż po średnio trudną – Flow DownHill oraz wymagają trasę – Natural DownhillRowerzyści mogą również wziąć udział w zawodach, które już 17-18 września zostaną zorganizowane na trasach rowerowych w ośrodku PKL Góra Żar. Więcej informacji o zawodach na stronie PKLhttps://www.pkl.pl/post/palenica/aktualnosci/cykl-zawodow-local-series-of-downhill.html.
Trasy rowerowe o różnym stopniu trudności czekają również w ośrodku PKL na Mosornym Groniu w ZawoiMiłośnicy jednośladów w ramach jednej karty mogą skorzystać z dostępnych tras rowerowych w trzech ośrodkach należących do Grupy PKL – Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Mosornym Groniu w Zawoi, Palenicy w SzczawnicyDodatkowo od września do końca października pasjonaci rowerowej jazdy downhill mogą skorzystać z promocyjnych cen na jednodniowe karnety w cenie 69 zł przy zakupie przez stronę internetową PKL oraz w kasach. Ale to nie koniec jesiennych niespodzianek! W restauracjach rowerzyści posiadający karnety otrzymują 20% rabatu na cały asortyment.
Jesienne krajobrazy w ośrodku turystycznym PKL Mosorny Groń w Zawoi

Jesienne krajobrazy w ośrodku turystycznym PKL Mosorny Groń w Zawoi

W beskidzkim ośrodku należącym do Grupy PKL skorzystają nie tylko rowerzyści, ale również miłośnicy pięknych górskich pejzaży. Na turystów bowiem czeka podróż koleją linową PKL na szczyt wzniesienia, skąd można podziwiać krajobrazy Beskidów. Rodziny z dziećmi oraz lubiących górskie wędrówki zapraszamy na górskie szlaki z wodospadem na Mosornym Potoku, Halę Śmietanową oraz Policę. Turystów zachęcamy również do skorzystania z oferty Restauracji Mosorny Groń, w której osoby posiadające bilety przejazdu koleją PKL, do końca października mogą skorzystać z 10% rabatu na cały asortyment.
 Złoty Beskid Sądecki
Retro jesień na Górze Parkowej, która olśniewa historią
Wehikuł czasu w ośrodku turystycznym PKL Góra Parkowa

Wehikuł czasu w ośrodku turystycznym PKL Góra Parkowa

Krynicę-Zdrój polecamy turystom, którzy chcą spędzić miły jesienny weekend w otoczeniu przyrody i ciekawej historii. To urokliwe miasteczko słynie od lat z charakterystycznej architektury, wód leczniczych, a także lokalizacji – leży w dolinie otoczonej przez góry Beskidu Sądeckiego. Goście odwiedzający Krynicę-Zdrój i Górę Parkową wezmą udział w sentymentalnej podroży w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. PKL zapraszają turystów do otwartego po modernizacji ośrodka na Górze Parkowej, gdzie czeka sporo retro atrakcji. Przez multimedia i nowoczesną technologię powrócimy do przeszłości, a na szczyt wzniesienia dotrzemy zabytkowymi i odrestaurowanymi wagonami kolei linowo-terenowej pochodzącymi z 1937 rokuJesień na Górze Parowej również jesienią zapowiada się wyjątkowo.
Na turystów, którzy zdecydują się odwiedzić jesienią Górę Parkowa – od poniedziałku do piątku – czekają „retro fajfy”, czyli popołudniowy taniec na świeżym powietrzu bez względu na wiek i umiejętności. W każdą sobotę do końca września, zwolennicy twórczości Jana Kiepury mogą wziąć udział w koncertach znanego tenora Sebastiana Iźwickiego i podziwiać taniec zespołu z choreografią rodem z lat 30. Miłośnikom eleganckiego stylu art deco polecamy Parkową Restaurację, serwującą dania wzorowane na tych z lat 30. XX wieku. W każdy piątek i sobotę w restauracji możemy  posłuchać także wykwintnej muzyki na żywo.
Przy budynku górnej stacji kolei na odwiedzających Górę Parkową czeka zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych skrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać — krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze.  
Na szczycie Góry Parkowej w miniaturze wagonu kolei znajduje się fotobudka, w której turyści będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle wybranej starej fotografii z Krynicy-Zdrój. Miłośnikom stylu retro z pewnością do gustu przypadnie też wystawa „Wehikuł czasu”, dostępna przy górnej stacji kolei.
Jesienny przystanek w Jaworzynie Krynickiej
PKL Jaworzyna Krynicka

PKL Jaworzyna Krynicka

Będąc w Krynicy-Zdrój i na Górze Parkowej warto odwiedzić Jaworzynę Krynicką, która znajduje się w sąsiedztwie i jesienią również potrafi zachwycić. W ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka turyści z platformy widokowej, znajdującej się na wysokości 1123 m, będą mogli podziwiać wspaniałą jesienną beskidzką panoramę. Platforma widokowa 360 zlokalizowana jest na budynku górnej stacji kolei gondolowej PKL Jaworzyna Krynicka. Widoki na krajobrazy ze wszystkich stron są niezwykłe i sprawią, że wykonane tutaj zdjęcia będą cudowną pamiątką czasu spędzonego na Jaworzynie. Na platformie znajduje się również luneta, która pozwala podziwiać panoramy gór i wzniesień – na wyciągnięcie ręki będziemy mieć Tatry Wschodnie, Góry Leluchowskie, Beskid Sądecki czy Bieszczady. Atrakcja dostępna jest dla turystów codziennie.  
• Jesienna magia w Bieszczadach
Bieszczady to zawsze dobry pomysł na wycieczkę i warto je zobaczyć o każdej porze roku. Z pewnością wybierając jesienią ten kierunek, będziemy uczestniczyć w urzekającym i magicznym „festiwalu barw”, który – po raz pierwszy o tej porze roku – możemy podziwiać z wysokości wagonika kolei gondolowej, znajdującego się w ośrodku turystycznym PKL w Solinie. Z pewnością wrażenie na nas zrobi nie tylko przyroda – lasy otulające wzgórza i mieniące się niezliczoną ilością kolorów – ale również podróż gondolą nad solińską zaporą i widok na piękne jeziora.
Krajobraz na Bieszczady obserwowany z Wieży Widokowej w ośrodku turystycznym PKL Solina

Krajobraz na Bieszczady obserwowany z Wieży Widokowej w ośrodku turystycznym PKL Solina

W ośrodku PKL Solina czeka również na turystów pokaz multimedialny, dzięki któremu poznamy historię tego niezwykłego regionu, ciekawostki związane z koleją PKL, zaporą oraz bieszczadzką przyrodą.  
Atrakcji nie brakuje również  przy stacji na Górze Jawor. Z Wieży Widokowej będziemy podziwiać jeziora oraz jesienne bieszczadzkie pejzaże mieniące się od kolorów zieleni, przez pomarańcz po głęboką czerwień i brąz. Z przeszklonego chodnika tzw. SkyWalk – znajdującego się na tarasie widokowym – wykonamy zdjęcie na tle spektakularnych bieszczadzkich krajobrazów. Zachęcamy również do skorzystania z kawiarni znajdującej się w Wieży Widokowej, w której sceneria jest równie niezapomniana. Dodatkowo w kawiarni możemy ogrzać się smaczną jesienną herbatą, czy zasmakować aromatycznej kawy z sernikiem, podziwiając przy tym krajobrazy oraz trasę kolei gondolowej, którą dotarliśmy się na Górę Jawor.
Rodzinom z dziećmi polecamy szczególnie park tematyczny „Tajemnicza Solina”, który – w tak wyjątkowej jesiennej aurze –  możemy odwiedzać jeszcze tylko do końca września. W parku najmłodsi spędzą aktywnie czas, odkryją legendy Bieszczadów, zatańczą z Rusałkami i spotkają się z barwnymi postaciami Czadów.
Po dniu pełnym wrażeń proponujemy skosztować regionalnych specjałów, które dostępne są w Karczmie Jawor oraz Bistro Czadowe Gary.
• Tatry i Zakopane jesienią – to trzeba zobaczyć
Tatry są jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych Polaków, a Zakopane należy do miast najchętniej odwiedzanych przez turystów w naszym kraju.
Ten region zachwyca malowniczymi widokami, licznymi atrakcjami oraz niepowtarzalną atmosferą. Oczywiście planując wycieczkę do Zakopanego nie można zapomnieć o jednej z głównych i kultowych atrakcji tego miasta – Gubałówce, na którą dostaniemy się wagonem kolei linowo-terenowej.
Plaża w ośrodku turystycznym PKL Gubałówka i niezapomniane widoki na Tatry

Plaża w ośrodku turystycznym PKL Gubałówka i niezapomniane widoki na Tatry

Na szczycie wzniesienia czekają nas niezapomniane widoki na panoramę Tatr. Miłośnicy plażowania jeszcze do końca września będą mogli poczuć chilloutowy klimat i odpocząć na najwyżej położonej plaży w Polsce.
Jesienią PKL zmienia godziny funkcjonowania ośrodków. Jeszcze do końca września na Gubałówkę koleją linowo-terenową będziemy mogli wyjechać o godzinie 9:00, natomiast ostatni zjazd dostępny jest o godzinie 20:00. Od października godziny te ulegną zmianie, pierwszy kurs planowany jest również o 9:00, ale ostatni zjazd będzie możliwy o godzinie 19:00.
Złote góry i niezapomniane wrażenia czekają jesienią na wszystkie osoby wyjeżdzające koleją linową PKL na Kasprowy Wierch.
Podróż koleją linową PKL na Kasprowy Wierch

Podróż koleją linową PKL na Kasprowy Wierch

Do końca września każdy turysta posiadający bilet przejazdu koleją linową PKL, może wziąć udział w akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA organizowanej przez PKL oraz Tatrzański Park Narodowy.
Planując jesienną wycieczkę koleją na Kasprowy Wierch warto pamiętać, że godziny jej  funkcjonowania od września ulegają zmianie.
Do końca września na Kasprowy Wierch pierwszym kursem kolei linowej można wyjechać o godzinie 7:30, natomiast ostatni kurs kolei z Kasprowego Wierchu do Kuźnic planowany jest o godzinie 18:00. W weekendy kolej jest czynna od godziny 7:00 do godziny 18:00. Od października godziny funkcjonowania kolei ulegną zmianie.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.