Andrzej Szewczyk. Artysta jest argumentem – nowa wystawa w Galerii Bielskiej BWA

13 wrzesień 2022

Andrzej Szewczyk – Artysta jest argumentem

 

Retrospektywna wystawa legendarnego śląskiego artysty obdarzonego niezwykłą wyobraźnią poetycką.

 

9 września – 30 października 2022 roku

 

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

 

Andrzej Szewczyk (1989 rok), fot. Stanisław Wenglorz

 

Kurator: Krzysztof Morcinek

 

Wernisaż wystawy: piątek, 9 września 2022, godz. 18.00

Oprowadzanie kuratorskie: piątek, 9 września 2022, godz. 17.00

Oprowadzanie w języku ukraińskim: sobota, 10 września 2022, godz. 17.00

 

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę podsumowującą działalność artystyczną jednego z najważniejszych polskich twórców drugiej połowy XX wieku.

 

Andrzej Szewczyk (ur. 16 marca 1950 r. w Szopienicach, zm. 29 września 2001 r. w Cieszynie) był wszechstronnym artystą wizualnym i wybitnym pedagogiem. Studiował w Instytucie Wychowania Plastycznego w cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1977 roku związany z warszawską Galerią Foksal. W swoich pracach wykorzystywał różnorodne praktyki i techniki z pogranicza malarstwa, rzeźby, instalacji i pisma. Korzystając ze swej erudycji i witalności, zawierał relacje i artystyczne przyjaźnie, będące ważnym elementem jego intelektualnej aktywności.

 

Jak pisze kurator wystawy, Krzysztof Morcinek:

Andrzej Szewczyk to jedna z najciekawszych osobowości artystycznych powojennej sztuki polskiej: legendarny artysta, malarz, obdarzony niezwykłą wyobraźnią poetycką. Należał do artystów, którzy uprawiali sztukę czystą, niekomentującą doraźnej rzeczywistości, a wynikającą z egzystencji, z pytań stawianych wobec samego istnienia. (...) Prace Szewczyka są nie tylko zakorzenione w tradycji kulturowej i bogate w symboliczne odniesienia, ale przede wszystkim bogate w sensualne znaczenia użytych materiałów (dąb, ołów, wosk, sól). Wieloznaczność tych prac zbliża je do założonego przez artystę ideału dzieła sztuki nie jako artystycznej kreacji, lecz „lustra, w którym odbija się świat".

 

Wystawa w Galerii Bielskiej BWA będzie podsumowaniem bogatego dorobku Andrzeja Szewczyka. Na obu salach wystawowych przy ul. 3 Maja 11 będzie można zobaczyć niezwykle cenne i interesujące realizacje ze wszystkich okresów twórczości artysty.

 

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 września 2022 roku o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 17.00, kurator Krzysztof Morcinek oprowadzi po ekspozycji i przybliży sylwetkę artysty. Wystawę będzie można zwiedzać do 30 października 2022 roku.

 

 

WRZEŚNIOWY PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

 

●         Oprowadzanie kuratorskie i wernisaż wystawy: piątek, 9 września 2022, godz. 17.00 (wstęp wolny)

●         Oprowadzanie w języku ukraińskim: sobota, 10 września 2022, godz. 17.00 (wstęp wolny)

●         Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi: niedziela, 11 września 2022, godz. 12.30 (wstęp za 1 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie)

●         Projekcja filmu „Wierząc w przeżycie" z wprowadzaniem kuratora: środa, 28 września 2022, godz. 18.00 (wstęp wolny)

 

Więcej o wystawie: https://galeriabielska.pl/wystawa/andrzej-szewczyk-artysta-jest-argumentem  

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.