JASIENICKIE GMINNE DOŻYNKI

31 sierpień 2022

Wielobarwny i rozśpiewany korowód dożynkowy, w minioną niedzielę przejechał przez Międzyrzecze Górne, aby przy Chacie Międzyrzecze wziąć udział w głównej części ceremonii Dożynek Gminy Jasienica.

Gminne święto plonów rozpoczęło się wizytą wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, przewodniczącego rady gminy Jasienica Czesława Machalicy, a także zaproszonych gości w międzyrzeckim gospodarstwie Gazdów Dożynek Magdaleny i Wojciecha Janik. Gospodarze życzliwie przyjęli gości, wszystkich poczęstowali tradycyjnym kołaczem, a ceremonii towarzyszyła muzyka Zespołu Regionalnego „Międzyrzeczanie” i Orkiestry reprezentacyjnej Gminy Jasienica „Blach Kapela”.

Następnie uczestnicy z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, rad sołeckich i pocztów sztandarowych, a także delegacji Ochotniczych Straży Pożarnych, pań z kół gospodyń wiejskich, zespołów artystycznych i mieszkańców, udali się na dziękczynną mszę świętą do kościoła św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym.

W uroczystej koncelebrze wzięli udział  proboszcz parafii Jan Waluś, wikary Marcin Kulig, proboszcz parafii w Mazańcowicach ks. dziekan Piotr Grochowiecki, proboszcz parafii w Grodźcu ks. Andrzej Szczepaniak oraz proboszcz ks. Andrzej Dyczek z  Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Międzyrzeczu Górnym i proboszcz ks. Piotr Janik z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Wieszczętach.

Główna część uroczystości odbyła się na terenie placu przy tutejszym OSP. Tu wójt Janusz Pierzyna wraz z przewodniczącym Rady Czesławem Machalicą i gazdami dożynek, Magdaleną i Wojciechem Janik odebrał wieńce, przygotowane przez każde z sołectw.

– Drodzy gazdowie, szanowni gospodarze, rolnicy, zacni goście, szanowni mieszkańcy, szanowni państwo. 

Długo czekaliśmy na ten dzisiejszy dzień, aby dane nam było tak licznie spotkać się na dożynkach gminnych w gminie Jasienica. Aby czternaście sołectw naszej gminy mogło wspólnie się spotkać. Najpierw u gazdów, później w kościele wysłuchać słowa Bożego, posilić się tym duchowym pokarmem, a następnie w korowodzie dożynkowym dotrzeć i na to miejsce, gdzie możemy wspólnie świętować, dziękować stwórcy za ten dar spotkania. Ale dzisiaj dziękujemy za dar chleba. Dziękujemy za chleb który stwórca nam podarował. Szanowni Państwo nasuwa się pytanie. Czy ten chleb dzisiejszy? Jest taki sam? Jak był niegdyś. Czy on jest tak samo wypieczony? Czy on jest nie nadmuchany?. I Szanowni Państwo. Starsi na pewno mają refleksje, że dzisiejszy chleb, a ten, który był jeszcze trzydzieści, pięćdziesiąt lat temu, to nie ten sam chleb. I tu myślę, że nasuwa się następna refleksja. Co musimy zrobić, aby wrócić do tego chleba? Tego, który ma nadzieję. Nadzieje całego roku na przetrwanie. Czy ten chleb wystarczy każdemu, tak jak powiedział ksiądz na tej naszej planecie na cały rok. Ale dzisiaj myślę, nie jest w stanie nikt odpowiedzieć. Rolnicy produkują. Pochylają się nad tą ziemią, dziękują Stwórcy, wyciągają z tej ziemi, to co mogą. Ale ileś potu, czasu, sił, energii i życia pozostawiają w tej ziemi. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Należy się tym naszym rolnikom wielkie podziękowanie, że pracują na tej polskiej ziemi, że jej nie sprzedają, a wręcz przeciwnie ją kupują. Po to, żeby ją mieć, jako dalej dobro narodowe. Bo bez ziemi czym jesteśmy? Bez terytorium, czym jesteśmy? Mając ziemię, mamy potencjał. I dziękuję wszystkim zawodom, które wspierają również rolnictwo, którzy pracują dla rolnictwa, a zarazem pracują dla nas i dla siebie. Bo każdy z nas musi coś jeść, a ktoś musi to wyprodukować, a ktoś inny musi dać sprzęt. Ale ktoś jeszcze z góry musi to pobłogosławić. A żeby podzielić trzeba najpierw pomnożyć. I myślę, że następne podziękowanie kieruje właśnie dla tych, którzy się dzielą. Tym co mają. Niekiedy jest im samym trudno.  Ale potrafią podzielić się z tymi, co potrzebują, również dzielą się ze zwierzętami dziko żyjącymi. Żeby mogły przeżyć, i również chwalić Pana Boga, a inni, żeby mogli podziwiać piękną przyrodę, to nie kto inny żywi te zwierzęta, tylko rolnicy. Zachęcam, abyśmy też dbali o przyrodę, która nas otacza, abyśmy ją szanowali, obserwowali, abyśmy nie niszczyli tego dobra, aby wszystkie zanieczyszczenia nie wchodziły w glebę, abyśmy patrzyli na środki ochrony roślin, które najmniej szkodzą. Bo to spożywamy. To trafia do naszych organizmów i wtedy jest to duży problem – mówił wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna podczas uroczystości dożynek.

Szanowni państwo, dzisiejszy dzień to czas radości, podziękowania i chwały dla Stwórcy, który nas obdarował darami – dodał.

Wójt przywitał też gości gminnych dożynek, m.in. wiceministera rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda, posła Mirosława Suchonia, starostę bielskiego Andrzeja Płonkę, wójta sąsiedniego Jaworza Radosława Ostałkiewicza, delegacje z Petrvaldu i Gut, zaprzyjaźnionych miejscowości w Republice Czeskiej, przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego Jana Borowskiego, księży, rady sołeckie, przedsiębiorców z gminy, rolników, myśliwych z kół Ślepowron i Hubertus. Ceremonii towarzyszyła muzyka Zespołu Regionalnego „Jasieniczanka”.

Po ceremonii przekazania wieńców, pokrojeniu przez wójta chleba i rozniesieniu go wśród wszystkich uczestników dożynek, rozpoczęła się zabawa. Wystąpiły: Zespół „Kwaśnica Bavarian Band”, „Bajeranty”, „Preludium”, a także grupa DIAMONDS w tanecznym show.

Zabawa trwała do późnego wieczora.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt Gminy Jasienica, Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, Rada Sołecka w Międzyrzeczu Górnym, Koło Gospodyń Wiejskich w Międzyrzeczu Górnym, Stowarzyszenie Przyjaciół  Międzyrzecza, Ochotnicza Straż Pożarna w Międzyrzeczu Górnym przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców oraz gości gminnych.

Zdjęcia dostępne na naszym facebooku Jasienica po godzinach